Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Спір, який виник між сторонами у справі, є виключно приватноправовим, враховуючи суб'єктний склад спірних правовідносин та предмет спору.
Відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної засудженим в установах виконання покарань, здійснюється відповідно до норм ЦК України. Про це повідомляє офіційний веб-сайт Верховного Суду.
Засуджений у справі № 570/1472/19 звернувся до суду з позовом до виправної колонії, у якому просив зобов`язати відповідача повернути йому речі, передані адміністрації колонії на зберігання, та відшкодувати вартість приставки для цифрового телебачення, яку було пошкоджено під час обшуку в камері.
Суд першої інстанції відмовив у відкритті провадження, вважаючи, що оскільки позивач вказував на протиправну бездіяльність відповідача – суб’єкта владних повноважень під час розгляду його звернення щодо повернення майна та просив зобов`язати відповідача вчинити певні дії, то ці вимоги підлягають розгляду за правилами адміністративного судочинства. Апеляційний суд залишив це рішення без змін.
Велика Палата Верховного Суду не погодилася з висновками судів попередніх інстанцій про належність цього спору до адміністративної юрисдикції з огляду на таке.
Дії як посадових і службових осіб органів і установ виконання покарань, так і осіб, які відбувають покарання, урегульовано відповідними спеціальними нормативними актами: Кримінально-виконавчим кодексом України, Законом України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України», Правилами внутрішнього розпорядку установ виконання покарань.
Разом з тим зазначені нормативні акти не передбачають врегулювання ситуації, коли посадові чи службові особи установ виконання покарань заподіюють майнову шкоду особам, які відбувають покарання. Відшкодування шкоди у таких випадках здійснюється відповідно до норм ЦК України.
Зі змісту позовної заяви у цій справі не вбачається вимоги вирішити публічно-правовий спір. Натомість заявлені вимоги є майновими, а спір, який виник між сторонами у справі, на переконання Великої Палати Верховного Суду, є виключно приватноправовим, враховуючи суб`єктний склад спірних правовідносин, предмет спору та норми матеріального і процесуального права, які їх регулюють.
Відтак вирішення зазначеного спору не належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.
Із повним текстом постанови Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у cправі № 570/1472/19 (провадження № 14-629цс19) можна ознайомитися за посиланням.