Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
КАС ВС наголосив на важливості дотримання судами норм процесуального права при здійсненні розгляду справ за відсутності учасника процесу.
Суд зобов’язаний відкласти розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого законом строку, зокрема, з підстави неявки в судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про вручення йому повідомлення про дату, час і місце судового засідання.
До такого висновку дійшла колегія суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, розглянувши у касаційному порядку справу № 808/1914/18 за позовом фізичної особи до Виконавчого комітету міської ради про скасування рішення. Суди першої та апеляційної інстанції у задоволені адміністративного позову відмовили. Позивач оскаржив такі рішення в касаційному порядку, зокрема, з підстав порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права, а саме, в частині несвоєчасного повідомлення про час та місце проведення судового засідання.
Колегія суддів КАС ВС скасувала рішення суду апеляційної інстанції та направила справу на новий розгляд до цього ж суду, виходячи з того, що відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, яке міститься у матеріалах справи, судова повістка вручена позивачу вже після проведення судового розгляду справи.
Згідно з положеннями статті 126 КАС України, повістка повинна бути вручена не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання, окрім випадку, коли повістка вручається безпосередньо в суді. Таким чином, розглянувши справу за відсутності позивача, суд апеляційної інстанції позбавив його права на судовий захист.
Процесуальна помилка, яка допущена судом апеляційної інстанції, зумовлена також неврахуванням практики/висновків Європейського суду з прав людини, сформованих, зокрема, у низці рішень проти України:
Верховний Суд на підставі аналізу положень законодавства, дійшов до висновку про обов’язок суду відкласти розгляд справи в судовому засіданні, зокрема, з підстави неявки в судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про вручення йому повідомлення про дату, час і місце судового засідання, оскільки в такому випадку розгляд справи буде здійснено, зокрема, з порушенням статті 129 Конституції України (право особи на апеляційний перегляд справи) та статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (права особи на справедливий і публічний розгляд справи судом).