flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

КЦС: Заміна сторони виконавчого провадження її правонаступником

24 лютого 2020, 17:09

Заміна сторони виконавчого провадження її правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження

Особа звернувся до суду із заявою про заміну сторони у виконавчому провадженні її правонаступником та поновлення строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання у справі за позовом банку про стягнення заборгованості.

Заявник зазначав про те, що на підставі договору про відступлення права вимоги набув статус нового кредитора за кредитним договором.

Суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про необхідність задоволення заяви. Суди, врахувавши статті 512, 514 ЦК України та статтю 15 Закону України «Про виконавче провадження», виходили з того, що заявник є правонаступником і отримав всі права та обов`язки в зобов`язанні, у тому числі й право бути стороною виконавчого провадження.

У касаційній скарзі боржник покликався, зокрема, на те, що суди не врахували, що заміна сторони виконавчого провадження може бути реалізована лише за наявності відкритого виконавчого провадження. Матеріали справи не містять відомостей про те, що банк повторно пред`явив виконавчий лист до виконання на підставі вимог частини п`ятої статті 37 Закону України № 606-XIV «Про виконавче провадження».

Касаційний цивільний суд ВС не знайшов підстав для задоволення касаційної скарги. Суд касаційної інстанції зазначив, що за змістом статті 512 ЦК України, статті 442 ЦПК України та статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття кредитора в зобов`язанні він замінюється правонаступником. А у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) чи правонаступництва (припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення або ліквідації, спадкування) на стадії виконання судового рішення відбувається вибуття кредитора.

Суд роз’яснив, що така заміна кредитора відбувається поза межами виконавчого провадження у разі смерті кредитора, припинення юридичної особи чи відступлення права вимоги. У зв`язку з такою заміною кредитора відбувається вибуття цієї особи з виконавчого провадження, у зв`язку із чим припиняється її статус сторони виконавчого провадження і її заміна належним кредитором проводиться відповідно до частини п`ятої статті 15 Закону України «Про виконавче провадження», статті 442 ЦПК України за заявою заінтересованої сторони зобов`язання, якою є правонаступник, що отримав від попереднього кредитора всі права та обов`язки в зобов`язанні, у тому числі й право бути стороною виконавчого провадження.

Підставою для заміни сторони виконавчого провадження, тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і переходу до іншої особи прав і обов`язків вибулої сторони в цих правовідносинах.

ВС зауважив, що норма статті 442 ЦПК України має імперативний характер, оскільки в ній прямо визначено правило поведінки, а саме: замінити сторону виконавчого провадження, а не замінювати сторону виконавчого провадження лише у відкритому виконавчому провадженні чи за інших обставин.

Тому заміна сторони виконавчого провадження її правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу. Без заміни сторони виконавчого провадження правонаступник позбавлений процесуальної можливості ставити питання про відкриття виконавчого провадження та вчиняти інші дії згідно із Законом України «Про виконавче провадження» (постанова від 19.02.2020 у справі № 2-3897/10).

ДЖЕРЕЛО