flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ККС ВС: обвинувачений не може бути позбавлений права на захист і в разі, якщо він є системним порушником порядку в судовому засіданні

29 січня 2020, 10:25

Відповідно до вироку суду особу було засуджено за ч. 2 ст. 125, ч. 1 ст. 121,ч. 1 ст. 70 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років.

Ухвалою суду, залишеною без зміни апеляційним судом, відмовлено у задоволенні заяви особи про перегляд вироку за нововиявленими обставинами.

У касаційній скарзі засуджений покликався на те, що апеляційний суд розглянув справу без його участі, оскільки видалив його з зали судового засідання на весь час судового розгляду, не залучивши при цьому захисника для здійснення захисту, чим істотно порушив вимоги ст. 330 КПК.

ККС ВС касаційну скаргу особи задовольнив, а ухвалу апеляційного суду скасував з призначенням нового розгляду у суді апеляційної інстанції.

Суд нагадав, що згідно з вимогами ч. 1 ст. 330 КПК, якщо обвинувачений порушує порядок у залі судового засідання або не підкоряється розпорядженням головуючого у судовому засіданні, останній попереджає обвинуваченого про те, що в разі повторення ним зазначених дій його буде видалено з зали судового засідання. При повторному порушенні обвинуваченим порядку судового засідання, він може бути видалений за ухвалою суду з зали засідання тимчасово або на весь час судового розгляду. Якщо такий обвинувачений не представлений захисником, суд зобов`язаний залучити захисника для здійснення захисту за призначенням і відкласти судовий розгляд на строк, необхідний для його підготовки до захисту. Після повернення до зали засідання обвинуваченому надається можливість ознайомитися з доказами, які були досліджені, а також з рішеннями, які були ухвалені за його відсутності, та дати пояснення щодо них. У разі видалення обвинуваченого на весь час судового розгляду, судове рішення, яким закінчено провадження в суді, негайно оголошується обвинуваченому після його ухвалення.

ВС роз’яснив, що системний аналіз цієї норми свідчить, що у разі видалення з зали судового засідання при повторному порушенні порядку обвинуваченого, який не має захисника, на суд законом покладено обов`язок залучити захисника для здійснення захисту обвинуваченого за призначенням і відкласти розгляд на строк, необхідний для підготовки захисника до захисту. Передбачене законом право головуючого видалити обвинуваченого з зали судового засідання на весь час судового розгляду можливе лише в тому разі, якщо він своєю поведінкою грубо порушує порядок у судовому засіданні і перешкоджає подальшому розгляду справи. Якщо ж судом було прийняте таке рішення, обвинувачений позбавляється можливості брати участь у судовому розгляді, виступати в судових дебатах чи з останнім словом. Однак рішення, яким закінчено провадження у суді, негайно після його ухвалення має бути оголошено обвинуваченому.

В той час як матеріали провадження не містять доказів на підтвердження того, що після видалення особи, який не був представлений захисником, на весь час розгляду його апеляційної скарги, апеляційний суд, відповідно до вимог ст. 330 КПК, залучив захисника для здійснення захисту за призначенням і відклав судовий розгляд на строк, необхідний для його підготовки до захисту. ВС зауважив, що апеляційним судом було порушено й вимогу КПК негайно оголосити обвинуваченому рішення суду після його ухвалення (постанова від 10.12.2019 у справі № 399/301/17).

ДЖЕРЕЛО