flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Звільнення від сплати судового збору за подання касаційної скарги (позиція ВС)

26 липня 2019, 10:45

ухвала ВП ВС від 18.07.19р, № 761/15902/17

Фабула судового акта: У зв’язку з цією справою варто нагадати про правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, сформований в постанові від 21.03.18 у справі № 761/24881/16-ц, відповідно до якого позивачі у справах про захист їхніх прав як споживачів звільнені від сплати судового збору відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів» не лише в суді першої інстанції, а і на наступних стадіях цивільного процессу.

Як видно з тексту вказаної постанови, Велика Палата Верховного Суду, відступаючи від практики Верховного Суду України, зазначила, що порушені права можуть захищатись як у суді першої інстанції (при пред'явленні позову), так і на наступних стадіях цивільного процессу. Адже стадії судового захисту є єдиним цивільним процесом, завдання якого є справедливий розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушеного права.

У справі, що пропонується увазі читачів, суд встановив, що позивач (в справі за позовом  до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, ПАТ «Банк Форум» про захист прав споживачів та стягнення грошових коштів) звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення судів попередніх інстанцій. В касаційній скарзі позивач виклав клопотання про звільнення від сплати судового збору на підставі ч. 3 ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів».

Верховний Суд у складі судді Касаційного цивільного суду у задоволенні наведеного клопотання відмовив, відкривши при цьому касаційне провадження за касаційною скаргою.

Зазначені процесуальні дії суд мотивував судженням про те, що заявник звільнений від сплати судового збору за подання касаційної скарги відповідно до норм Закону України «Про захист прав споживачів», а тому для звільнення від сплати судового збору не потребує додаткового постановлення відповідного судового рішення.

Можна впевнено вітати такий підхід до вирішення цього питання, але ж впевнено говорити про те, що він буде застосовуватись судами, в тому числі, і в інших справах, зазначених у ст. 3 Закону України «Про судовий збір», нажаль, не можна. Не виключено, що остаточне слово по цій темі скаже Велика Плата Верховного Суду.

ДЖЕРЕЛО