flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Через перевищення допустимого рівня шуму суд заборонив відповідачу у нічний час здійснювати розважальну діяльність у приміщенні житлового будинку

22 лютого 2021, 14:19

ВС/КЦС у справі № 461/8656/17 від 25.03.2020

Фабула судового акту: Чи часто вас діймають шумні сусіди? Для багатьох людей, хто живе у багатоповерхівках більшою чи меншою мірою це питання актуальне.

У цій справі позивач був наполегливим та не обмежився скаргами на сусідів, а й звернувся до суду за захистом своїх прав.

Так, він є власником квартири, яка знаходиться на другому поверсі житлового будинку. На першому ж поверсі та в підвальному приміщені будинку (безпосередньо під його квартирою), знаходиться приватне підприємство, яке здійснює нічну розважальну діяльність з проведення дискотек та караоке.

Позивач звернувся до суду та просив заборонити підприємству в нічний час з 22:00 до 8:00 години здійснювати підприємницьку діяльність в нежитловому приміщенні, розташованому в житловому будинку.

На думку позивача, діяльність підприємства є протиправною та несумісною, як із діючими законодавчими заборонами такої діяльності в нічний час в житлових будинках і обов`язкових до виконання санітарно-безпекових норм шуму, так і порушення його конституційних прав, зокрема на відпочинок, безпечні умови на проживання та здоров`я. Зокрема, діями підприємства в житловому будинку, грубо порушується встановлений громадський порядок та дотримання тиші в нічний час, що унеможливлює умови проживання в цю пору доби позивачу та його сім`ї.

Мешканець неодноразово звертався до правоохоронних органів, місцевого самоврядування, а також в інші інстанції, однак належного реагування з боку правоохоронців не було.

Рішенням суду першої інстанції в задоволенні позову відмовлено.

Апеляційний суд рішення районного суду скасував та ухвалив нове рішення, яким позов задовольнив частково. Заборонив приватному підприємству в нічний час з 22:00 до 8:00 години наступного дня у приміщенні, розташованому в будинку, проведення дискотек, караоке, їх музичного озвучення. Зобов’язав, налагодити та експлуатувати систему припливно-витяжної механічної вентиляції та кондиціонування повітря приміщень закладу в режимі, що не приводить до перевищення допустимих рівнів шуму. У задоволенні решти позовних вимог відмовив.

Проте і з таким висновком суду позивач не погодився і звернувся до ВС із скаргою, в якій просив задовольнити його позовні вимоги та повністю заборонити приватному підприємству в нічний час з 22:00 до 08:00 години здійснювати підприємницьку діяльність в нежитловому приміщенні.

Позиція ВС: Посилаючись на норми Конституції України, інші норми законодавства, санітарні норми ВС зазначив, що вважає необґрунтованою відмову в задоволенні вимог позивача в частині заборони в нічний час здійснювати підприємницьку діяльність в нежитловому приміщенні, розташованому в будинку, оскільки часткове задоволення вимог позову у задоволений судом спосіб не призведе до поновлення прав позивача на безпечне використання належної йому квартири.

Власник майна, згідно зі статтею 391 ЦК України, має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

ВС вказав, що використання відповідачем приміщень, які розміщені у багатоквартирному будинку призначеного для проживання людей та їх відпочинку, у нічний час як нічний клуб, ресторан чи інший розважальний заклад з відвідуванням його великої кількості людей у таку пору часу та з відповідними очевидними наслідками такої нічної діяльності, буде фактично продовжувати порушувати законні права позивача та інших мешканців на використання власного житла і спокій, що кваліфікується як порушення не тільки права власності позивача на вільне розпорядження належною йому квартирою і використання її за призначенням, а й права на повагу до його сімейного життя.

На підставі викладеного Верховний Суд визнав частково обґрунтованими вимоги позову щодо заборони відповідачу підприємницької діяльності у підвальному приміщенні житлового будинку із забороною саме здійснюваної розважальної діяльності у нічний час.

ДЖЕРЕЛО